16.3.17

Haga Mondriana

Haga Mondrian


Ostatnio Haga pokryta jest kolorowymi kwadratami...


A wszystko to, aby uczcić setną rocznicę ruchu De Stijl, czyli neoplastycyzmu. Jego twórcą był Piet Mondrian wraz z Theo van Doesburgiem. De Stijl oparty był na czystej abstrakcji geometrycznej i zmierzał do przedstawienia wewnętrznej struktury rzeczy w układach linii prostych, przecinających się pod kątem prostym, a kolory ograniczone były do trzech podstawowych: żółty, czerwony, niebieski oraz do trzech "niekolorów": czarny, biały, szary (tu wspieram się encyklopedią PWN). Czyli w skrócie: kombinacja kwadratów w podstawowych barwach. De Stijl miał duży wpływ na architekturę, jak i na design. 


Rodzina Pieta Mondriana wywodziła się z Hagi, a artysta urodził się w 1872 roku w Amersfoort (prowincja Utrecht), wychowywał się natomiast w Winterswijk blisko granicy niemieckiej, gdzie jego ojciec był nauczycielem rysunku. Młody Piet otrzymał surowe, kalwińskie wychowanie. W 1892 roku Mondrian wstąpił do Akademii Sztuk Pięknych w Amsterdamie i dość szybko został doceniony. Początkowo interesował się stylem van Gogha, a głównym motywem na jego obrazach było drzewo. W 1911 roku Mondrian przeprowadził się do Paryża i tam związał się z ruchem kubistycznym. W 1914 roku powrócił do Holandii do chorego ojca i powoli w swoich obrazach zaczął wykorzystywać jedynie czysty kolor, aż w 1917 powstał De Stijl. W kolejnych latach Mondrian powrócił do Paryża, a później zawędrował do Nowego Jorku, gdzie zmarł w 1940 roku. 

Największy zbiór dzieł Mondriana (około 300) znajduje się w Gemeentemuseum w Hadze, w tym obraz Victory Boogie Woogie, który w 1998 roku Holendrzy odkupili w Stanach Zjednoczonych za 40 milionów dolarów. A słynny motyw z dzieł obrazów Mondriana można w tym roku obejrzeć na niemal każdej ulicy w Hadze.

Niektórzy twierdzą, że De Stijl tak dobrze przyjął się w Holandii, bo doskonale odwzorowuje holenderskie społeczeństwo. Wszystko poukładane i posegregowane w odpowiednich przegródkach (kwadratach), nic nie wykracza poza przyjęte zasady (kolory), żadnego miejsc na szaleństwo (czy mieszankę barw)... 

Haga Mondrian

Haga Mondrian

Haga Mondrian

Haga Mondrian

Haga Mondrian

Haga Mondrian

Haga Mondrian

Haga Mondrian

Haga Mondrian

1 komentarz:

  1. Ciekawe rzeczy piszesz już zupełnie inaczej będę patrzeć na kwadraciki,które w swoim kolorycie kojarzą mi się z kostka Rubika

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Cały ten Beneluks... , Blogger