21.1.14

Najstarsze miasto w Holandii
Do miasteczka tego trafiliśmy przypadkowo. Mieliśmy jechać na rowerach dalej, ale dzieci już zaczynały nudzić się w przyczepce, więc postanowiliśmy obejrzeć Voorburg.


Voorburg w 1988 roku świętował swoje 2000 urodziny. W II w. n.e. osada ta otrzymała rzymskie prawa miejskie. Forum Hadriani, bo taką nazwę w 121 roku nadał cesarz Hadrian, było najbardziej na północ położonym miastem rzymskim. W 270 r., miasto osłabione kilkoma epidemiami chorób oraz nękane atakmi piratów, zostało porzucone przez Rzymian.

Mieszkańcy Voorburga dumni są również ze sławnych osób, które zamieszkiwały miasto. Był to XVII-wieczny poeta Constantijn Huygens oraz jego syn, astronom i matematyk Christiaan Huygens (teraz w ich domu mieści się muzeum). Również w XVII wieku w Voorburgu mieszkał filozof Baruch Spinoza.

Obecnie Voorburg to 40-tysięczna miejscowość, która administracyjnie został połączona z Leidschendam w 2002 r. Miło jest się przespacerować po tutejszym deptaku, my zaopatrzyliśmy się też w dobre sery na sobotnim targu.

Do Voorburga najlepiej dojechać z Hagi, gdyż miasta łączą się ze sobą, wybór autobusów i pociągów jest spory. I oczywiście ścieżki rowerowe.

A to polski akcent na wystawie w sklepie:
View Larger Map

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 Cały ten Beneluks... , Blogger