23.9.17

Naj...

naj w Holandii


Po dłuższej przerwie powracam na bloga z najnowszym projektem Klubu Polki na Obczyźnie.


Projekt jesienny Klubu to "10 naj" naszych krajów zamieszkania. Dla mnie to świetny moment, żeby spojrzeć wstecz, bo za 4 dni upłynie 4 lata odkąd przyjechałam do Holandii.

naj w Holandii


Pierwsze naj...
...czyli wydmy. Nadmorski pas wydm to jedyny (!) nieprzekształcony przez człowieka krajobraz w Holandii. W czasie pobytu w Holandii to dla mnie zdecydowanie była najlepsza ucieczka przed industrialno-polderowym krajobrazem. Szlaki i ścieżki rowerowe ciągną się kilometrami, a poniżej wydm szerokie plaże. Do tego przypływy i odpływy, zwierzęta morskie wyrzucone przez morze i tak przechodzimy do:

naj w Holandii

Drugiej naj...
czyli zachody słońca. Są piękne, z całą paletą kolorów, a najlepiej oglądać je na plaży. O każdej porze roku zachwycają.

naj w Holandii

Trzecie naj...
...czyli  Maastricht. Miasto zdecydowanie najładniejsze i najprzyjemniejsze, ale jednocześnie najmniej holenderskie. Oczy mogą odpocząć od widoku czerwonej cegły na każdym kroku, a z kolei mieszkańcy tego regionu słyną w całych Niderlandach z zamiłowania do zabawy i już na pierwszy rzut oka widać, że coś jest na rzeczy. Nawet na obiad restauracje serwują gorące posiłki, taka rozpusta! I rzecz zupełnie niespotykana w Holandii: wzgórza na horyzoncie!

naj Holandia

Czwarte naj...
...czyli Middelburg. Wszystkie miasta Holandii (z wyjątkiem opisanego powyżej) są do siebie łudząco podobne: kanał, kamienica z czerwonej cegły, rowery... Po obejrzeniu kilku wszystko zlewa się ze sobą, ale jeśli już mam wybrać jedno, to zdecydowanie jest to Middelburg. Miasto zagubione gdzieś na zelandzkich pazurach, rzadko odwiedzane przez turystów, a skrywa kilka uroczych zakątków.

naj Holandia

Piąte naj...
...czyli malarstwo. Zawsze pociągały mnie bardziej tzw. sztuki sceniczne: balet, teatr, ale w Holandii odkryłam galerie sztuki, które nie muszą być nudne jak na wszystkich wycieczkach szkolnych, jakie pamiętam z podstawówki. Najbardziej polubiłam Mauritshuis, nie jest za duże, ale eksponaty jeden wspanialszy od drugiego, a przy tym czasem organizowane są bardzo ciekawe warsztaty.

naj Holandia

Szóste naj...
...czyli Haga. Była dla mnie wybawieniem, kiedy życie na holenderskich przedmieściach już zupełnie mnie przytłoczyło. Może nie jest to najpiękniejsze miasto świata, ale całkiem przyjemne, bardzo zielone i bardzo międzynarodowe. Polubiłam niezliczone kawiarnie, księgarnie, parki i plażę w Scheveningen. 

naj Holandia

Siódme naj...
...bliskość Belgii. O ile wydmy były zawsze moją małą ucieczką z otaczających mnie wokół polderów, o tyle eskapady w belgijskie Ardeny dawały poczucie wolności i przypominały, że są jeszcze piękniejsze miejsca na świecie. Szczególną słabość mam do Hautes Fagnes i Rochehaut.

naj Holandia

Ósme naj...
...kwiaty. Zdecydowanie najpiękniejsze i nie mówię tu o osławionym i skomercjalizowanym do bólu Keukenhof, ale o polach krokusów na wszystkich trawnikach, o żonkilach nad kanałami i o magnoliach kwitnących w ogródkach.

naj Holandia

Dziewiąte naj...
...holenderska kuchnia. Zdecydowanie nie jest to "naj" w kategorii NAJsmaczniejsze, tylko NAJbardziej zaskakujące: jak można się tak odżywiać, nie jest to przecież podyktowane brakiem pieniędzy na zdrowsze potrawy. Przedstawię w skrócie, śniadanie: chleb tostowy z posypką do tortów (!), obiad: kanapka z pastą o niezidentyfikowanym składzie, kolacja: gotowe danie z supermarketu, po 2 minutach w mikrofalówce gotowe! 

naj Holandia

Dziesiąte naj...
...czyli autostrada A2. Nie mogłam się powstrzymać, ale trochę wybiegnę w przyszłość. Już niedługo jadąc tą autostradą na południe pozostawię Holandię za sobą. I przewiduję, że będzie to jeden z NAJpiękniejszych akcentów naszej przygody w Niderlandach.

2 komentarze:

  1. od kiedy w Holadnii mozna podzizwiac piekne zachody slonca kiedy przez wiekszosc dni w roku niebo jest zachmurzone i szare?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie jest tak źle, nawet jeśli dzień jest szary, zachód słońca jest bardzo kolorowy :)

      Usuń

Copyright © 2016 Cały ten Beneluks... , Blogger